Losowa
galeria zdjęć 
 
Mali Patrioci - 11 Listopada - Święto Niepodległości (2017)
Aktualności
< 13 z 500 >
Andrzejki

„ Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

Andrzejki obchodzone są w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. To taki magiczny czas, kiedy podczas miłej zabawy możemy dowiedzieć się, jak rysuje się nasza przyszłość.

Andrzejki przywędrowały do nas w XVI wieku i były znane jako „ jędrzejki” lub „ jędrzejówki” we wszystkich regionach Polski. Kiedyś wróżby andrzejkowe zarezerwowane były tylko dla panien, gdyż kawalerowie wróżyli sobie w „ katarzynki”, czyli 24 listopada w wigilię św. Katarzyny..

Pomysłowość dziewcząt w wyszukiwaniu sposobów na poznanie swojej przyszłości, szczególnie tej uczuciowej, była niewyczerpana. Wysiewano na przykład w garnkach lub na kawałkach pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami wierząc, ze sprowadzi to do domu kandydata na męża. W dzień św. Andrzeja panny ucinały gałązkę wiśni lub czereśni, która wróżyła rychłe zamążpójście, jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia. Słuchano też od której strony wsi nadchodzi szczekanie psa – właśnie z tej strony miał nadejść przyszły oblubieniec. Panny układały też na ławie posmarowane tłuszczem placki i wpuszczały do izby psa. Której panny placka pies zjadł najpierw ta pierwsza miała wyjść za mąż. W ten sposób raczej nikt już nie wróży, ale są wróżby, z których wciąż chętnie korzystamy.

 

LANIE WOSKU: wylewano przez dziurkę od klucza gorący wosk na zimną wodę- powstały kształt wróżył sylwetkę wielbiciela.

BUTY: ustawiano od ściany do progu buty panien jeden za drugim – ta panna, której but pierwszy dotarł do progu pierwsza miała wyjść za mąż. 

KARTECZKI Z IMIONAMI: pisano na dwóch kartkach imiona- na jednej żeńskie, na drugiej męskie. Przekłuwano szpilką karteczki a imię przebite szpilkami miało być imieniem przyszłego narzeczonego/ narzeczonej.

SKÓRKA OD JABŁKA: obierało się jabłko tak, aby powstała jak najdłuższa skórka. Rzucano potem tę skórkę za plecy przez lewe ramię a litera w jaka się skórka ułożyła miała być pierwszą literą imienia przyszłego męża.

Wróżono jeszcze z kości do gry, kart, ciasteczek z wróżbami czy losowano przedmioty o symbolicznym znaczeniu.

Dziś przy wróżbach andrzejkowych gromadzą się wszyscy: panny, kawalerowie, wdowcy, rozwodnicy,mężatki i dzieci. Tradycja wróżb andrzejkowych jest podtrzymywana choć już w zmienionej formie.

Ze względu na zdalną pracę szkoły nie możemy pobawić się wspólnie w szkole w ten wieczór, ale zachęcamy do zabawy z najbliższymi. Jest to niewątpliwie przyjemny i miły sposób na spędzenie czasu razem.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka ;-)

źródło: 2020-11-27 00:00, M. Nastachowska
publikacja: 2020-11-27 12:26, M. Nastachowski

AKTUALNOŚCI
Dzień Babci i Dziadka

" Moja babcia i mój dziadek to wspaniali są dziadkowie"

Zdalne Jasełka szkolne

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest przygotowanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. 

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w Polsce to najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce.

Mikołajki

MIKOŁAJKI – święto obchodzone ku pamięci św. Mikołaja, biskupa Miry.

Andrzejki

„ Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

" Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci."

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

"Gdy płakałam otarł łezki

Jest pluszowy i niebieski

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Prawa Dziecka

Zaspół Placówek Oświatowych w Bieżuniu
ul. St. Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń, tel. +48 23 65 78 400

e-mail: spbiez@poczta.fm

admin
2016 HostNet Grabowski Waldemar