Losowa
galeria zdjęć 
 
Walentynki 2014
Aktualności
< 11 z 500 >
Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w Polsce to najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce.

Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, kiedy zwyczaje pogańskie przeplatały się ze zwyczajami wprowadzanymi przez kościół.

Obecnie Boże Narodzenie ma charakter świąt rodzinnych obchodzonych w gronie najbliższych.

Dniem kończącym okres adwentu i poprzedzającym Boże Narodzenie jest Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona 24 grudnia. Dawniej stanowiła przygotowanie do świąt, dzisiaj jest ich częścią. Dekoracjami w domu były kiedyś snopy zboża ustawiane w kątach izb, mające zapewnić dostatek i pomyślność lub świerkowe gałązki- podłażniczki przyczepiane często pod sufitami. Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero w XVIII wieku a przywędrował z Niemiec.

Najważniejszą częścią wigilii jest wspólna wieczerza, do której zasiadamy wraz z pojawieniem się na niebie „pierwszej gwiazdki”- symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej, zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy czytaniem fragmentu ewangelii o narodzeniu Jezusa. Następnie dzielimy się opłatkiem , składając sobie przy tym życzenia. Stół do wigilijnej wieczerzy nakrywamy białym obrusem, pod który kładziemy sianko..Na stole powinno znaleźć się 12 potraw, z których każdej należy spróbować. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być bezmięsne. Oprócz nakryć dla domowników zostawiamy jedno puste nakrycie dla niespodziewanego gościa lub bliskiej nieobecnej osoby. W wigilię nikt nie powinien być sam.

Po wieczerzy wigilijnej wspólnie śpiewamy kolędy. Najpopularniejsze z nich to „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”czy „Bóg się rodzi”.Tradycją tych świąt jest również powstawanie w kościołach szopek bożonarodzeniowych oraz wystawianie Jasełek- sztuki o narodzinach Jezusa., Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza, zwana pasterką, odprawiana w kościołach o północy.

źródło: 2020-12-21 00:00, M.Nastachowska
publikacja: 2020-12-21 20:36, M. Nastachowski

AKTUALNOŚCI
Dzień Babci i Dziadka

" Moja babcia i mój dziadek to wspaniali są dziadkowie"

Zdalne Jasełka szkolne

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest przygotowanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. 

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie w Polsce to najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce.

Mikołajki

MIKOŁAJKI – święto obchodzone ku pamięci św. Mikołaja, biskupa Miry.

Andrzejki

„ Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

" Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci."

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

"Gdy płakałam otarł łezki

Jest pluszowy i niebieski

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Prawa Dziecka

Zaspół Placówek Oświatowych w Bieżuniu
ul. St. Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń, tel. +48 23 65 78 400

e-mail: spbiez@poczta.fm

admin
2016 HostNet Grabowski Waldemar